Raszczyk radzi

Jaki tort na 15 osób?

Jaki tort na 15 osób

Tort towarzyszy nam zawsze w trakcie uroczystości urodzinowych , a także przy innych okazjach. Można powiedzieć, że ten wyjątkowy rodzaj ciasta sprawia, że dzień urodzin staje się wyjątkowy poprzez to, że krojenie tortu i zdmuchiwanie z niego świeczek stało się nieodłącznym elementem tradycji. Niezależnie od tego czy organizowana jest duża impreza urodzinowa czy też zaproszonych zostało jedynie kilkoro gości – tort stanowi jeden z centralnych punktów imprezy. Jak duży powinien być tort na 15 osób i jak taki tort powinien wyglądać? Sprawdźmy!

Co wziąć pod uwagę wybierając tort dla 15 osób?

Skoro tort stanowi centralny punkt imprezy, a jego wprowadzenie poprzedza moment napięcia i ekscytacji – ciasto to musi doskonale się prezentować i smakować zebranym gościom. Co więc wziąć pod uwagę planując imprezę urodzinową dla piętnastu osób? W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad wielkością tortu. Jeśli dobrze znamy zaproszonych gości to wiemy czy uwielbiają oni słodkości czy też nie. Jeśli w gronie zaproszonych gości jest dużo osób, które z chęcią będą delektowały się kolejnymi dokładkami  tortu  – warto zamówić większy tort; taki aby na każdego z gości przypadały przynajmniej dwa kawałki ciasta. Natomiast jeśli wiemy, że zaproszeni goście częstują się ciastem grzecznościowo i jeden kawałek wystarczy im aby uczcić święto solenizanta, wówczas mniejszy tort będzie bardziej odpowiedni. Wiedząc już jak duży tort na 15 osób zamówić należy w następnej kolejności zastanowić się nad smakiem tortu. Smak tortu warto dobierać nie tylko biorąc pod uwagę preferencje smakowe gości, ale także porę roku: w okresie letnim, gdy na zewnątrz jest gorąco warto wybierać bardziej „zbite” torty. Co to oznacza? Na przykład torty śmietankowe w wysokich temperaturach mogą szybko się roztapiać (nawet w trakcie krótkotrwałego transportu) co zaburzy finalny efekt wizualny. Wybierając tort na piętnastoosobową uroczystość należy wziąć pod uwagę także to, komu ten tort jest dedykowany oraz goście w jakim wieku będą przeważać na imprezie: tort dla dzieci będzie bardziej kolorowy i „bajkowy”, natomiast tort dla dorosłych będzie bardziej poważny. Jaki tort najlepiej sprawdzi się na przyjęciu dla 15 osób? Niezwykle trudno jest wybrać jeden tort, który sprawdzi się na przyjęciu dla piętnastu osób dlatego, że preferencje co do tortu zależą od kilku czynników:

 • wieku zebranych gości,
 • wieku solenizanta,
 • pory roku,
 • oczekiwań solenizanta co do wyglądu tortu,
 • które to urodziny (na osiemnaste urodziny lub też z okazji „okrągłych” urodzin  zamawia się bardziej okazałe torty, często spersonalizowane).

Jaki duży tort na 15 osób będzie odpowiedni?

Zamawiając czy też wykonując tort dla piętnastoosobowej grupy gości należy zastanowić się jak duży tort będzie potrzebny.  Przyjmuje się, że na każdego gościa należy liczyć przynajmniej jeden, średniej wielkości kawałek. Poczęstowanie gości zbyt małymi kawałkami spowoduje niedosyt, a być może niektórzy z gości będą krępowali się poprosić o dokładkę. Z kolei krojenie zbyt dużych kawałków przyczyni się do tego, że resztki ciasta pozostaną niedojedzone na talerzach lub też goście będą jedli ciasto „na siłę” żeby nie obrazić gospodarza. Nie wiedząc jak duży tort należy zamówić, warto sugerować się podpowiedziami ekspertów. Składając zamówienie w piekarniach-cukierniach Raszczyk, pracownicy przyjmujący zamówienie zawsze doradzają niezdecydowanym co do wielkości tortu jak duży tort na 15 osób wybrać. Można także skorzystać z tortów na zamówienie firmy Raszczyk i specjalnego konfiguratora, który stwarza możliwość wyboru trzech rodzajów wielkości tortów:

 • 12 kawałków i średnica 20 centymetry,
 • 16 kawałków średnica 24 centymetry,
 • 24 kawałki i średnica 30 centymetrów.

Jakie smaki tortu wybrać, aby zadowolić 15 gości?

Zadowolenie pod względem smaku tortu wszystkich zebranych gości jest często niemożliwe. Organizujący urodziny i zamawiający tort ma do wyboru dwie opcje. Jedną z nich jest dostosowanie smaku tortu do preferencji solenizanta, które to preferencje mogą nie zgadzać się z gustami większości i wówczas tort może zostać uznany za niesmaczny. Druga opcja jest bezpieczniejsza, z racji tego, że polega na wyborze popularnego smaku tortu. Pracownicy piekarni-cukierni Raszczyk często doradzają klientom co do wyboru smaku tortu a ich odpowiedzi okazują się być  „strzałami w dziesiątkę”. Do popularnych wyborów klientów Raszczyk należy tort „Pinacolada” stanowiący wyjątkowy tort kokosowo-ananasowy z dodatkami białej czekolady i kokosowej chrupki oraz z kawałkami słodkiego ananasa. Inny, niezwykle popularny w ofercie sprzedażowej Raszczyk tort to „Maxi King” na bazie serka mascarpone z kremem tofii oraz orzechami arachidowymi oraz „Kinder Bueno” stworzony z czekoladowego biszkoptu przekładanego kremem orzechowym i kawałkami wafelków oraz z musem maślano-miodowym na bazie mascarpone.  Górny mus tego tortu jest musem czekoladowym z mascarpone a całość oblana jest czekoladą i przystrojona wafelkami Kinder Bueno.

Torty te są standardową, zawsze dostępną opcją firmy Raszczyk ale możliwe jest też skorzystanie z oferty tortów specjalnych, np. tortów specjalnych angielskich. Jakie dekoracje wybrać do tortu na 15-osobową uroczystość? Dekoracja do tortu na 15-osobową uroczystość powinny spełniać kilka warunków:

 • muszą być dostosowane do wieku solenizanta,
 • być wykonane w sposób staranny i z największą dokładnością po to, by nie zepsuły efektu wizualnego tortu,
 • muszą się wyróżniać jeśli tort ma zostać zapamiętany,
 • muszą być dopasowane do płci solenizanta (inne dla kobiet/dziewczynek a inne dla mężczyzn/chłopców),
 • nie mogą być obraźliwe,
 • mogą być zabawne – zwłaszcza jeśli tort jest serwowany z okazji 18 urodzin lub innej okazji przy której ciasto nie musi być stonowany i poważny.

Wybór dekoracji oraz jego kolorystyka zależą tak naprawdę od tego, co lubi solenizant i w jakim jest wieku bo to jemu/jej dedykowane jest to ciasto i to solenizantowi przede wszystkim tort powinien się podobać. Dla dzieci idealne będą motywy z popularnych bajek takich jak „Psi Patrol”, „Rainbow High”, „Myszka Miki”.

Dla starszych solenizantów można wybrać motywy z ich ulubionym hobby lub też torty uniwersalne:

Wszystkie te torty – a także wiele więcej – odnaleźć można w obszernej ofercie sprzedażowej. Jednak firma – jak już wspomniano wcześniej – umożliwia wykonanie całkowicie spersonalizowanego tortu, czyli usługi torty na zamówienie i za pośrednictwem kreatora tortów i wówczas możliwe jest takie dobranie dodatków by idealnie odpowiadały one naszemu wyobrażeniu o torcie (na przykład możliwy jest wybór stylu tortu, napisu oraz dekoracji ).

Jak zaplanować dostawę tortu dla 15 osób?

Składając zamówienie w piekarni-cukierni Raszczyk należy podać planowaną datę odbioru tortu. Wówczas wykwalifikowani eksperci cukiernictwa oszacują z jakim wyprzedzeniem należy zacząć robić tort aby był on gotowy na czas. Zamówienie można odebrać w dowolnej lokalizacji, w której znajduje się piekarnia-cukiernia Raszczyk, a z racji tego, że lokalizacji tych jest wiele: żaden z klientów nie będzie miał problemów z odbiorem towaru. Placówki firmy znajdują się w takich miejscowościach jak:  Banino, Brodnica, Dobre Miasto, Działdowo, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Iława ,Lubawa, Lublin, Ostróda, Pasłęk, Warszawa, Sopot oraz wielu innych. Torty przekazywane są klientom w specjalnych kartonach chroniących ciasto w trakcie transportu.

Jaki tort na 15 osób? Podsumujmy!

Odpowiadając na pytanie „Jak duży powinien być tort na 15 osób?”, tak duży by go nie zabrakło i na tyle duży by po imprezie nie została nie zjedzona połowa tortu. Często zamawiający zna zapraszanych gości najlepiej i wówczas może oszacować czy potrzebny jest bardzo duży czy też mniejszy tort.  Jeśli takiej wiedz nie mamy to warto postawić na doświadczenie pracowników cukierni, którzy każdego dnia przyjmują wiele takich zamówień i wiedzą jakie wielkości tortów na daną liczbę gości sprawdzą się najlepiej. Istotne w torcie na 15 osób są też dekoracje – warto postawić na ich jakość i oryginalność dlatego, by tort został dobrze zapamiętany.

Torty Raszczyk zamówisz online i odbierzesz w następujących miejscowościach