Raszczyk radzi

Kiedy zamówić tort weselny?

Kiedy zamówić tort weselny
Ślub jest niezwykle istotnym wydarzeniem w życiu każdego człowieka – często niepowtarzalnym. Jest to nowy etap życia, już nie samodzielnego, a we dwoje. Od momentu ślubu wszystko zmienia się na lepsze a Młoda Para dąży wspólnie do osiągnięcia celu. Pragniemy by dzień zaślubin oraz towarzyszące mu przyjęcie weselne były idealne, a każdy – nawet najdrobniejszy – szczegół dopracowany. Jednym z kluczowych momentów wesela jest tort. Z jakiego powodu jest on tak istotny? Kiedy zamówić tort weselny? Jaki powinien on być? Przekonasz się o tym czytając poniższy artykuł.

Czym jest tort weselny i dlaczego jest tak ważny w ceremonii?

Tort weselny jest wyjątkowym ciastem, do którego przykłada się wielką wagę. Tortowi urodzinowemu towarzyszą świeczki, przed zdmuchnięciem których solenizant wypowiada życzenie. W przypadku tortu weselnego nie ma świeczek do zdmuchnięcia jednak krojenie tortu jest bardzo istotnym momentem ceremonii. Młoda Para wspólnie podchodzi do uroczyście wprowadzanego na salę ciasta i wspólnie je kroi a następnie częstuje nim siebie nawzajem a dopiero później gości.  Ciasto to symbolizuje nowe życie we dwoje. Ma ono symbolizować także szczęście, płodność, dostatek i radość. Goście weselni kosztując tortu poniekąd składają te życzenia Młodej Parze. Jeżeli jeszcze nie wiem jaki tort weselny wybrać, to koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem Jaki tort na wesele wybrać? Poznaj nasze propozycje!

Kiedy zamówić tort weselny?

Wielu przyszłych małżonków planując ślub oraz wesele zastanawia się kiedy zamówić tort weselny. Niewątpliwie tort weselny powinien być zamówiony z odpowiednim wyprzedzeniem. Jakim?  To zależy do tego jak bardzo skomplikowany jest tort. Im bardziej wymyślne smaki tortu lub tort o smakach łączonych (na przykład połowa tortu jeden smak a druga połowa inny smak)  lub też tort piętrowy tym dłuższy czas jego wykonania. Zdobienie tortu również zajmuje dużo czasu: jeśli ozdoby są ręcznie wykonywane lub też wykonywane na specjalne zlecenie to także należy wziąć pod uwagę wydłużony czas realizacji zamówienia. Większość ślubów i wesel odbywa się w okresie wiosenno-letnim, kiedy to na zewnątrz jest ciepło i pogoda sprzyja imprezom organizowanym także w plenerze. Zastanawiając się nad tym ile wcześniej zamówić tort weselny należy wziąć pod uwagę porę roku. Dlaczego? Z racji tego, że cukiernie w danym okresie mogą mieć nadmiar pracy i jeśli mają zbyt dużo zamówień – mogą nie przyjąć kolejnego. Szczególnie intensywnym dla cukierni miesiącem jest maj, gdyż jest to moment, kiedy organizowanych jest dużo wesel, ale także Komunie Święte, na które również zamawiane są torty i innego rodzaju ciasta. Odpowiadając na pytanie „kiedy zamówić tort weselny” – przyjmuje się regułę, że należy go zamówić przynajmniej 60 dni przed uroczystością jednakże jeśli ślub ma odbywać się „sezonie ślubnym” (czyli wspomnianym wcześniej okresie wiosenno-letnim) lub też jego wzór ma być skomplikowany, warto złożyć zamówienie wcześniej.

Co wpływa na czas potrzebny do przygotowania tortu weselnego?

Przygotowanie tortu weselnego wymaga odpowiedniego zaplanowania i zakupienia składników spożywczych. Na czas jego wykonania wpływa kilka czynników. Po pierwsze – obłożenie w zamówieniach. Bardzo popularne i renomowane cukiernie tak jak na przykład firma Raszczyk, otrzymują wiele zamówień na torty dlatego też muszą odpowiednio rozplanować zasoby ludzkie i ich pracę.  Po drugie – stopień skomplikowania zamówienia. Torty w standardowych smakach wykonuje się szybciej niż te o oryginalnych, rzadko spotykanych smakach. Na wydłużenie czasu wykonania tortu wpływają ozdoby – jeśli są one standardowe (np. sztuczne lub żywe kwiaty) to wykonanie takiego tortu nie powinno zajmować dużo czasu. Jeśli natomiast ozdoby są spersonalizowane (na przykład wymagają wykonania figurek z podobiznami Pary Młodej lub też mają nawiązywać do wspólnej przeszłości Młodej Pary) to wówczas samo wykonanie ozdób może być czasochłonne. Po trzecie – kolorystyka tortu. Torty w standardowym kolorze, czyli najczęściej białym, nie wymagają dopierania odpowiednich proporcji barwnika. Natomiast torty czarne, czerwone, fioletowe, tęczowe wymagają znacznie więcej pracy ze względu na konieczność dopasowania kolorystyki do wymagań klienta.  Nie bez znaczenia jest również wielkość tortu  – im większy tym dłuższy czas jego wykonania.

Jakie kroki podjąć, aby zamówienie tortu weselnego przebiegało gładko?

Ślub i wesele dostarczają przyszłym małżonką wystarczająco dużo stresu – nie warto dokładać do nich kolejnego. Dlatego też na kilka miesięcy przed ceremonią warto zaplanować tort: zrobić zestawienie naszych pomysłów i oczekiwań. Można też skorzystać z gotowych propozycji firmy Raszczyk, które mogą także stać się inspiracją do stworzenia własnego tortu. Na stronie internetowej: https://raszczyk.com.pl/kategoria-produktu/cukiernia/torty/ umieszczona została kategoria „torty weselne”. Można odnaleźć tam niezwykłe ciasta, zachwycające smakiem, wyglądem, jakością wykonania. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują takie torty jak: Oprócz wyboru tortu ze standardowej oferty tortów weselnych, piekarnia-cukiernia Raszczyk umożliwia klientom skorzystanie z usługi “torty na zamówienie“, gdzie za pomocą specjalnego konfiguratora można samodzielnie stworzyć za jego pośrednictwem spersonalizowany tort, odpowiadającego wszystkim naszym oczekiwaniom.

Kiedy zamówić tort weselny? Podsumujmy!

Zamówienie tortu weselnego z odpowiednim wyprzedzeniem jest kluczowe do tego, by ciasto jakim będą dzielić się małżonkowie oraz ich goście było idealne. Zamawiając tort na kilka miesięcy przed  ceremonią zyskujemy pewność, że zostanie on wykonany na czas, zgodnie z wytycznymi oraz będzie zachwycał gości. Zamawiając tort ślubny warto skorzystać z usług profesjonalnych, mających doświadczenie działalności  w branży firm.        

Torty Raszczyk zamówisz online i odbierzesz w następujących miejscowościach