Raszczyk radzi

Jaki tort na wesele wybrać? Poznaj nasze propozycje!

Jaki tort na wesele wybrać

Tort weselny jest nieodłącznym elementem każdego ślubu, ale jego zamówienie poprzedza wiele pytań związanych z tym jak powinien smakować tort weselny, jakie ozdoby powinny zostać na nim umieszczone, w jakim stylu powinien być on wykonany oraz ile może kosztować tort weselny. Czytając poniższy artykuł zyskasz odpowiedź na te pytania i przekonasz się, że tort weselny powinien być czymś wyjątkowym.

Dlaczego tort weselny jest tak ważny w ceremonii ślubnej?

Ślub jest zazwyczaj wydarzeniem długo planowanym zarówno przez przyszłych małżonków jak i ich rodziny. Tego dnia każdy, nawet najmniejszy detal musi być doskonały – przecież miesiącami ustalano jak będzie wyglądała sala weselna, jak mają usiąść goście, jak powinna prezentować się Panna Młoda w Sukni ślubnej oraz Pan Młody w garniturze lub smokingu. Planowanie i dążenie do perfekcji dotyczy także tortu ślubnego, gdyż jest to jeden z ważniejszych elementów ceremonii ślubnej. Tradycją jest, że na każdym ślubie nie może zabraknąć tortu – niezależnie od tego czy organizowane jest huczne wesele na wiele osób, czy jest to impreza skromniejsza lub czy biorą w niej udział tylko Państwo Młodzi i świadkowie. Tort weselny symbolizuje szczęśliwe i dostatnie życie Pary Młodej. Moment, w którym zostaje on pokrojony przez nowo poślubionych małżonków jest nieodłącznym i bardzo istotnym elementem w trakcie wesela: małżonkowie kroją go razem, jako pierwsi kosztują wypieku a następnie kroją i nakładają kawałki tortu najbliższym dzieląc się z nimi tym samym szczęściem i dostatkiem. Mówi się także, że im słodszy tort, tym słodsza będzie wspólna, życiowa droga małżonków.

Jakie są najpopularniejsze smaki tortów ślubnych?

Torty ślubne mogą występować w różnych wariantach smakowych, a jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia zamawiającego tort. Wiele Młodych Par decyduje się jednak na zachowawczy, tradycyjny smak tortu w obawie o to, że „nowość” może nie przypaść do gustu zaproszonym gościom, a przecież chodzi o to, by każdy zjadł kawałek tortu ze smakiem. Dlatego też najpopularniejszymi smakami tortów są: śmietankowy, czekoladowy krem, waniliowy, owocowy. Pomimo tego, że sporo osób lubi torty bezowe – raczej unika się ich na weselu ze względu na ich kruchość powodującą problemy w krojeniu.

Bywa tak, że popularność danego smaku tortu zależy od chwilowej mody lub sezonowości. Jeszcze jakiś czas temu ogromną popularność zyskały torty o smaku kokosowym, co wcale nie oznacza, że teraz już wyszły one z mody. Zostały one wyparte przez nowe smaki.

Torty śmietankowe, waniliowe, czekoladowe i owocowe wybierane są najczęściej nie tylko z uwagi na fakt, że smaki te przypadają do gustu większości osób, ale też ze względu na bezpieczeństwo gości: nie znając alergii wszystkich gości ryzykownym jest podawanie tortów ze składnikami mocno uczulającymi takimi jak na przykład orzechy.

Jaki tort na wesele będzie idealny dla Twojego stylu uroczystości?

Zastanawiając się jaki tort na wesele należy wybrać warto zastanowić się najpierw nad stylem uroczystości. Na przykład do bardzo eleganckiej, oficjalnej imprezy nie będzie pasował artystyczny, nietuzinkowy tort o nieregularnym kształcie i wielu barwach. Może on oczywiście zostać podany i zarówno wygląd tortu jak i jego smak są decyzją Pary Młodej i to ona podejmuje ostateczną decyzję w tej kwestii. Niemniej jednak zazwyczaj przyszli małżonkowie już na długo przed ślubem określają motyw przewodni imprezy i starają się do niego dostosować każdy, możliwy aspekt – w tym także tort weselny. Na weselu w stylu wiejskim nie może zabraknąć tortu przyozdobionego źdźbłami zboża, na weselu w stylu morskim – tort weselny zapewne będzie ozdobiony kotwicą, czapką marynarską, na weselu w stylu księżniczki tort ślubny zapewne będzie ozdobiony kwiatami, elegancki i pełen przepychu.

Torty ślubne – jakie trendy są teraz na topie?

Wielu, przyszłych małżonków zastanawia się co obecnie jest na topie jeśli chodzi o to jaki tort na wesele wybrać, czym powinien być ozdobiony tort ślubny i jak powinien zostać on zaprezentowany gościom. Co obecnie jest na topie? Współcześnie coraz częściej odchodzi się od jednego smaku tortu. Tort ślubny dzielony jest na warstwy (krążki), z którego każdy ma inny smak. Robi się tak po to, by sprostać oczekiwaniom smakowym wszystkich gości.

Również zdobienie tortu ma swoją sezonowość i jest elementem, który może wyjść z mody. Niektóre elementy dekoracyjne są uniwersalne i ponadczasowe a przez to też stosowane od zawsze i nic nie zapowiada by miały one zostać zdetronizowane. Mowa o kwiatach na torcie weselnym (zarówno tych jadalnych jak i niejadalnych) jak również o motywie obrączek czy figurkach Pary Młodej.

Tort ślubny ma symbolizować dobrobyt na przyszłej, wspólnej drodze małżonków dlatego też nieustanną popularnością cieszą się torty okazałe składające się z kilku pięter. Tego typu torty można zamówić na przykład w piekarni-cukierni „Raszczyk”, czyli firmie mającej wieloletnie doświadczenie działalności w branży i spełniającej oczekiwania wszystkich, nawet najbardziej wymagających klientów. Oferta tortów weselnych obejmuje takie torty jak: czekoladowy tort weselny z ciemnym biszkoptem przyozdobiony sezonowymi owocami, tort weselny z motywem białych kwiatów 3D, tort weselny czerwono-biały z motywem czerwonych róż na najwyższym piętrze tortu.

Raszczyk posiada też w sprzedaży torty o unikatowym wyglądzie oraz wykonane na życzenie klienta. Torty na zamówienie w Raszczyk dostępne na stronie internetowej: https://raszczyk.com.pl/konfigurator-tortow/:

Ile kosztuje tort weselny – czy warto inwestować w droższe opcje?

To, ile kosztuje tort weselny zależy od wybranego smaku, kolorystyki oraz dekoracji. Należy pamiętać o tym, że torty wysokiej jakości będą zawierały w swym składzie droższe składniki, a co za tym idzie ich cena będzie wyższa. To samo dotyczy dekoracji na tort. Para Młoda często zastanawia się czy powinna wybrać tańszą czy też droższą opcję tortu. Jest to kwestia możliwości finansowych młodych małżonków jednakże należy pamiętać o tym, że własny tort weselny zamawia się i konsumuje zazwyczaj raz w życiu. Pełni on funkcję reprezentacyjną, jest ważnym punktem uroczystości, jest długo wyczekiwany przez gości weselnych i w określonym momencie imprezy – stanowi jej centralny punkt. Dlatego też zaleca się postawienie na jego jakość, a nie na cenę. Tańsze ozdoby są często marnie wykonane a to może zepsuć cały efekt wizualny tortu. Ponadto warto powierzyć wykonanie tortu ślubnego osobom mającym doświadczenie w tym zakresie i dysponującymi odpowiednią wiedzą i narzędziami. Z tego właśnie powodu torty weselne piekarni-cukierni Raszczyk są często wybierane przez klientów, a można je znaleźć na stronie https://raszczyk.com.pl/kategoria-produktu/cukiernia/torty/wesela/

Personalizacja tortu weselnego – jakie są możliwości?

Nie ulega wątpliwości, że tort ślubny powinien mieć szczególne znaczenie zwłaszcza dla Państwa młodych i to właśnie pod nich powinien on zostać spersonalizowany. Jako symbol miłości i szczęścia tort weselny może „opowiadać” historię Państwa młodych: tego jak się poznali, kto jest ważny w ich życiu. Często spotyka się torty weselne, na których umieszczone zostają tabliczki czekoladowe przedstawiające moment zaręczyn, parę trzymającą dziecko na rękach czy też parę, której towarzyszy ulubiony zwierzak.  

Personalizacja może dotyczyć także napisu umieszczanego na torcie: może to być ulubione motto przewodnie pary; zasada, jaką chcą kierować się w życiu; cytat. Pary mające poczucie humoru i chcące podzielić się nim z gośćmi często umieszczają na torcie zabawne animacje lub napisy.

Torty ślubne zazwyczaj są tworzone są w ostrożnych barwach. Jednakże nie jest to regułą, gdyż możliwa jest dowolność kolorystyczna sprawiająca, że dany tort ślubny stanie się wyjątkowy i niezapomniany: nikt nie zapomni przecież tortu w tęczowych barwach, czarnego lub granatowego. Możliwości personalizacji tortów ślubnych jest wiele – wszystko zależy od pomysłowości.

Jaki tort na wesele wybrać – podsumowanie

Wybór tortu ślubnego powinien zostać dobrze przemyślany. Kluczowe jest wpasowanie jego wyglądu zewnętrznego do tematyki uroczystości oraz smaku do preferencji głównie Pary Młodej, ale także i zaproszonych gości. Jeśli możliwości finansowe pozwalają, nie warto zastanawiać się nad tym ile kosztuje tort weselny, a zainwestować w droższą, lepiej wykonaną wersję z racji tego, że jest to istotny element ceremonii. Z tego powodu warto też pozostawić jego wykonanie profesjonalistom.

Torty Raszczyk zamówisz w następujących miejscowościach